Szansa na rozwinięcie swojej firmy


Szansa na rozwinięcie swojej firmy.

Firma, żeby się rozwijać i stawiać nowe cele, musi mieć odpowiednie fundusze, dzięki którym będzie mogła rozwijać skrzydła. Sytuacja, po wielkim kryzysie z 2008 roku, mimo, że zaczyna się powoli normować, to jednak nadal potrafi sprawiać problemy. Świetnym rozwiązaniem, dla rozwijających się firm, może być kredyt inwestycyjny. Czym się on charakteryzuje i jak można go uzyskać?

Biznesplan to krok numer jeden.

Kredyt inwestycyjny, jak sama nazwa wskazuje, jest kredytem, który udzielany jest firmom na sfinansowanie nowych inwestycji, dzięki którym dana firma będzie się rozwijać. Jest to bardzo atrakcyjny kredyt, pod względem wielkości kwot, które na taki kredyt przeznaczają banki. Często górna granica kredytu, wcale nie jest ustalana, co otwiera nowe możliwości. Oczywiście nie jest tak, że pożyczyć możemy 500 milionów, ale brak górnej granicy znacznie poszerza horyzonty nowych inwestycji i nie podcina skrzydeł. Jeśli chcemy otrzymać taki kredyt dla naszej firmy, niezbędny będzie w tym wypadku wkład własny. Jest to zazwyczaj od 20 do 30 procent wysokości udzielanego kredytu. Niektóre banki nie wymagają wkładu własnego. Najbardziej znane z takiej praktyki są banki BGŻ BNP czy choćby mBank. Te banki w całości pokrywają inwestycję.
Kredyt inwestycyjny może być zobowiązaniem na długie lata. Może być przyznany nawet na 20 lat. Taka opcja dostępna jest, jeśli firma zdecyduje się na długi okres kredytowania.
Minusem długiego okresu kredytowania, jest niewątpliwie to, że wybierając długi okres spłaty zobowiązania, odsetki stają się dość duże. Czasami nawet tak duże że z zapasem stanowią dwukrotność zapożyczonej kwoty. Dlatego też warto spłacać takie zobowiązanie najszybciej, jak się da. Oczywiście nie chodzi tutaj o jakieś gwałtowne ruchy, ale niska rata, która kusi, żeby wybrać długi okres kredytowania, zazwyczaj nie wychodzi działalności na dobre. Niektóre banki oferują także krótkoterminowe kredyty inwestycyjne, w których czas spłaty zobowiązania, to zaledwie jeden rok.

Jak wykorzystać pożyczone pieniądze?

Sposobów na wykorzystanie pieniędzy z kredytu inwestycyjnego jest naprawdę wiele, ale istnieje tutaj pewien warunek. Zdobyte fundusze, przedsiębiorca musi wydać tylko i wyłącznie na firmę. Taka regulacja, zabezpiecza banki, przed sytuacją w której zaciągnięty kredyt inwestycyjny, wydawany jest na prywatne rzeczy kredytobiorcy.
W co zatem można zainwestować pożyczone pieniądze?
Wachlarz jest bardzo szeroki, ponieważ możliwy jest zakup maszyn oraz urządzeń, które usprawnią w znacznym stopniu, naszą działalność. Można także zakupić nieruchomości, które należeć będą do naszej firmy. Możliwy jest także zakup wszelkich środków transportu, licencji, patentów, specjalistycznych programów, czy choćby praw autorskich, sprzętu komputerowego lub dowolnych przedmiotów, które w znacznym stopniu będą pomagały w świadczeniu usług lub produkcji danych towarów.
Co ciekawe, za pieniądze z kredytu inwestycyjnego możliwe jest także sfinansowanie wykupu udziałów w innym przedsiębiorstwie lub zakup papierów wartościowych.
Taki potężny zastrzyk gotówki i sprzętu, potrafi niejedną firmę postawić na nogi i skierować na tory sukcesu. Wszystko zależy od tego w jaki sposób wykorzystamy dane nam środki. Jeśli je mądrze zainwestujemy, to zwrócą się one z nawiązką. Dzięki funduszom z kredytu inwestycyjnego możliwe są inwestycje, które wcześniej wydawały się zbyt czasochłonne i ryzykowne. Łatwiej jest zainwestować pożyczone pieniądze i je później spłacać, niż zbierać kapitał przez lata i dopiero wtedy go inwestować. Wybierając kredyt inwestycyjny, efekty mamy natychmiast, co prowadzi do samonapędzającego się pędu inwestycyjnego.

Jak dostać kredyt inwestycyjny?

Uzyskanie kredytu inwestycyjnego, wbrew pozorom, nie jest wcale trudną sztuką. W Internecie jest sporo kalkulatorów czy porównywarek, które zestawiają konkretne propozycje kredytów inwestycyjnych z danych banków i wskazują, która opcja, będzie najbardziej korzystna. Zanim zdecydujemy się na ofertę konkretnego banku, warto skonsultować nasz wybór z profesjonalnym doradcą finansowym. Pozwoli nam to fachowym okiem oszacować ryzyko inwestycji.
Kiedy odpowiedni kredyt zostanie już wybrany, to następnym krokiem, w drodze do upragnionych funduszy, będzie przygotowanie niezbędnych dokumentów, o które poprosi nas bank. Każdy bank zazwyczaj ma inne zestawienie niezbędnych i wymaganych dokumentów, ale jednymi z najczęściej wymaganych papierów są:

– biznes plan, który jest tak naprawdę jednym z najważniejszych dokumentów, które przynosi się do banku. To dzięki biznesplanowi, bank ocenia ryzyko inwestycji. Dobry biznesplan, powinien rozwiewać wszelkie wątpliwości, dobitnie pokazując, że ta inwestycja, nie zmarnuje ani jednej złotówki.

– zbiór dokumentów finansowych, który zależy jest, od wybranej formy opodatkowania, czyli między innymi PIT 36, rachunek zysków i strat, zeznanie o wysokości uzyskanych przychodów.

– dokumenty rejestrowe, które zależą od wybranej formy prawnej. Odpis z KRS, zaświadczenie o numerze REGON, czy zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej.

– często potrzebne są również dodatkowe dokumenty, takie jak wyciągi z rachunków firmowych.

Najważniejszą podstawą w uzyskaniu kredytu inwestycyjnego, jest odpowiednie napisanie biznesplanu. Musi być on na tyle przekonujący, że bank nie zawaha się powierzyć nam określonej kwoty. Dobrze jest, gdy w biznesplanie wymienione są wszystkie plany, które zamierzamy zrealizować z pomocą funduszy banku. Kiedy dobrze napisany biznesplan zostanie pozytywnie rozpatrzony, to w zasadzie można powiedzieć, że kredyt ma się, w tym momencie już w kieszeni, a raczej na firmowym koncie.
Warto pamiętać, że kredyt inwestycyjny nie jest skierowany, tylko i wyłącznie dla firm, które istnieją na rynku, już od wielu lat. Nowo powstałe firmy, także mają szanse na uzyskanie takiej pożyczki.