Marzenia o własnym mieszkaniu – kredyt hipoteczny


Marzenia o własnym mieszkaniu – kredyt hipoteczny.

Każde młode małżeństwo marzy o pięknym domu lub mieszkaniu. Jednak polskie realia nie pozwalają młodym na zakup mieszkania lub domu od tak. Wymaga to posiadania nie małej sumy pieniędzy i równie dużego zapasu oszczędności, które umożliwią pójście na swoje. Dlatego też coraz więcej młodych ludzi decyduje się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Jak sama nazwa wskazuje jest to zobowiązanie finansowe zabezpieczone hipoteką domu, który budujemy lub zakupem mieszkania, które kupimy. Dzięki temu zabezpieczeniu bank, w którym zostanie udzielony Ci kredyt w razie bagatelizowania spłat kredytu lub spóźnianiem się z nimi będzie miał prawo zająć Twój dom lub mieszkanie w ramach niewywiązania się z umowy kredytowej jaka została zawarta. Jednak pamiętaj, że aby starać się o kredyt hipoteczny musisz przedstawić odpowiednie dokumenty potwierdzające Twoją zdolność kredytową i wkład własny, który waha się od 10-20%. W zależności od tego jaką sumę chcesz pożyczyć od banku będzie on różny. Jeżeli pożyczasz od banku 125 tysięcy przy wkładzie własnym równym 10%, będzie on wynosił 25 tysięcy. Więc nie jest to mała suma pieniędzy.

Jak przygotować się do kredytu hipotecznego?

By móc zaciągnąć kredyt hipoteczny, kredytobiorca musi posiadać swój wkład własny w swoją inwestycję. Teraz banki nie udzielą kredytu hipotecznego na całą sumę nieruchomości. Procent wkładu własnego waha się od 10-20% , jednak im większa będzie suma na jaką chcesz zaciągnąć kredyt, tym większy będzie wkład własny. Więc gdy planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego miej baczenie na to, że musisz zgromadzić nie małą sumę oszczędności. Jeśli chodzi o wyposażenie domu czy mieszkania powinieneś uwzględnić to również w planach kredytowych, ponieważ po zaciągnięciu kredytu Twoja zdolność kredytowa będzie mocno nadszarpnięta. Nie będzie możliwości pobrania następnego kredytu, ponieważ żaden bank nam go nie udzieli. Następne utrudnienie leży w tym, że większość banków oczekuje minimalnego wkładu własnego w wysokości 20%, jeśli chcesz ograniczyć się do 10% możesz mieć niemały problem ze znalezieniem odpowiedniego banku, gdyż większość oczekuje od 20% w górę. Jeżeli jesteś osobą, która włoży większość pieniędzy ze swojej kieszeni najprawdopodobniej wynegocjujesz nie złe warunki kredytu. Większość banków oczekuje w głównej mierze takich klientów, którzy będą w stanie pochwalić się nie małym budżetem jeśli chodzi o wkład własny w wymarzoną inwestycję. Jeżeli planujesz zaciągnięcie kredytu hipotecznego na wysoką sumę pieniędzy musisz liczyć się z tym, że wysokość przyznanego Ci kredytu zależy od tego jaką masz zdolność kredytową i wkład własny. Jeżeli dysponujesz dużą zdolnością kredytową i sporym wkładem własnym, bank bez wahania udzieli Ci kredytu w oczekiwanej przez Ciebie sumie, jednak gdy Twoje finanse nie będą satysfakcjonujące dla banku, będzie z tym ciężko. Na pozytywne rozpatrzenie wniosku kredytowego wpływają również wiek, miejsce zamieszkania, stan cywilny no i oczywiście wysokość miesięcznych dochodów. Do na ich podstawie bank oblicza wysokość raty jaką jesteś w stanie miesięcznie spłacić w chwili przyznania Ci kredytu. Przy staraniu się o kredyt hipoteczny najważniejszym faktem jest status zadłużenia, terminowość spłat i historia kredytowa, jeśli zdarzy się tak, że jest ona negatywna lub odnotowano spóźnienia w regulowaniu płatności, bank z pewnością odmówi Ci udzielenia kredytu. Jest to głownie spowodowane względami bezpieczeństwa.

Wybór odpowiedniej nieruchomości.

Jeżeli znasz orientacyjną kwotę jaka zostanie Ci przyznana przy zaciągnięciu kredytu hipotecznego możesz powoli brać się za poszukiwanie odpowiedniej nieruchomości lub zaczynanie budowy domu. Zazwyczaj poszukiwania nie są długie i skomplikowane, lecz bywają przypadki, że trwa to dłuższy czas. Jeżeli masz już upatrzoną nieruchomość lub dom należy ponownie sprawdzić swoją zdolność kredytową, banki nierzadko tworzą nowe symulacje, które działają albo na Twoją korzyść, albo niekoniecznie dlatego by się nie zawieść trzymaj rękę na pulsie i sprawdzaj często swoją zdolność. Gdy jesteś już na sto procent pewny/a, że bank nie zmienił kwoty o jaką możesz się starać, należy złożyć odpowiednie papiery wraz z wnioskiem kredytowym. Warto zaznaczyć, że na część wniosków na pewno chwilę trzeba będzie poczekać, dlatego jeśli jesteś pewien swoich działań możesz zamówić je już teraz. Jeżeli zawrzesz wstępną umowę z deweloperem lub sprzedającym mieszkanie z rynku wtórnego możesz zacząć starania o kredyt. Skoro masz wątpliwości, czy sam podołasz możesz zwrócić się z tym do specjalisty jakim jest pośrednik, który oferuje najlepsze rozwiązania na rynku, porównując przy tym wszystkie instytucje, by wybrać dla Ciebie najlepszą ofertę. Zapewne zaproponuje Ci on kilka banków, więc bez wahania możesz złożyć wnioski w kilku interesujących Ciebie bankach. Jednak pamiętaj by nie przesadzić, jeżeli złożysz je we wszystkich lub w większości Twoje poczynania nie będą rozpatrywane pozytywnie.

Koszty kredytu.

Oprocentowanie w bankach w dzisiejszym czasie jest zmienne. Wpływa na to stopa procentowa i marża banku. Jednak większość kredytów hipotecznych jest oprocentowana na stopie trzymiesięcznej, czyli bank co trzy miesiące aktualizuje oprocentowanie danego kredytu. Dlatego też możesz przygotować się na zamiany oprocentowania rat, a co za tym idzie zmianę wysokości płatności rat. Pamiętaj jednak, że banki podają oprocentowanie w skali roku. Przy kredytach hipotecznych o stałym oprocentowaniu stopa procentowa jest niezmienna przez kilka pierwszych lat spłaty kredytu. Po upłynięciu lat, kredyt zmienia się w taki ze zmiennym oprocentowaniem, a co za tym idzie zmienia się wysokość rat, które będziemy musieli miesięcznie zapłacić. Możliwe jest jednak wydłużenie okresu oprocentowania.