Karta płatnicza, czyli plastikowy pieniądz


Karta płatnicza, czyli plastikowy pieniądz.

Zapewne wielu z nas na ją w swoim portfelu, codziennie z niej korzysta i jest dla niego nie odporną częścią wykonywania zakupów. Mowa tu o karcie kredytowej. Jest to mała cienka plakietka, a tak wiele znaczy dla ludzkości w dwudziestym pierwszym wieku. Jest to bardzo wygodny produkt, a regularne spłaty zobowiązania pozwalają na to by nie naliczano nam odsetek, więc to co wydamy, to zwracamy. Karta kredytowa jest to limit kredytowy w formie karty płatniczej. Zapewne każdy kto posiada konto w banku wie jak wygląda karta. Działa ona na zasadzie pobierania środków pieniężnych nie z konta osobistego, a konta kredytowego, na którym zgromadzone są środki do wykorzystania, później musimy je uregulować terminowo inaczej zostaną naliczone nam odsetki. Zasada działania kasty kredytowej jest banalnie prosta, bank który udostępnia klientowi kartę kredytową nalicza na niej odsetki dopiero wtedy kiedy klient zacznie z niej korzystać, a nie spłaca w terminie należności, którą wykorzystał na karcie. Jeśli zdecydujemy się na takie rozwiązanie możemy liczyć na okres bez odsetkowy, jest to czas, w którym bank nie nalicza odsetek. Zazwyczaj jest to ok. 50-60 dni, jednak warunkiem jest terminowość spłat zobowiązania. Zatem mamy gwarancję tego, że przez okres bez odsetkowy bank nie naliczy nam ani jednej dodatkowej złotówki przez okres rozliczeniowy.

Karta, karcie nie równa.

Karta kredytowa służy głownie do zakupów w sklepach internetowych oraz płatności kartą w sklepach stacjonarnych. Jest jednak możliwość by wypłacić pieniądze z karty kredytowej lub zrobić z niej przelew. Jednak bank nalicza wtedy dodatkowe koszty, które w późniejszym czasie musimy pokryć. Płatność kartą jest kompletnie bez prowizyjna, ale inne działania mogą osiągnąć prowizję nawet do 10 procent. Podobnie jest jeśli chodzi o przelewy robione za pomocą karty kredytowej, możesz spróbować lecz jest to zazwyczaj bardzo kosztowne. Wygoda i łatwość związana z posługiwaniem się kartą kredytową jest swego rodzaju poczuciem bezpieczeństwa i niezależnością. Jest to narzędzie, które uczestniczy w codziennym życiu każdego człowieka, zazwyczaj każdy z nas płaci kartą. Jest to bardzo wygodne i szybkie rozwiązanie zarówno dla osób w starszym wieku, jak i mam z dziećmi po młodzież. Jednak z wszystkiego należy korzystać z głową. Osoby, które są poważnie zadłużone jako pierwszą porażkę przyznają jako dług na karcie kredytowej. Korzystanie z pieniędzy zawartych na karcie kredytowej i brak możliwości spłaty powodują, że odsetki rosną z dnia na dzień powodując, że po kilku miesiącach naszym oczom ukazuje się pokaźna suma zadłużenia oraz odsetek widniejących na naszym koncie. Warto we wszystkim zachować zdrowy rozsądek, i w korzystaniu z karty kredytowej i karty debetowej.

Mała różnica, a jednak tak wielka.

Zapewne nie raz zastanawiałeś/aś się czym różni się karta kredytowa od karty debetowej. Zatem różni się tym, że jest wydawana jako uzupełnienie konta ROR i pozwala ona na bezgotówkowe płacenie za swoje zakupy oraz pobieranie pieniędzy z konta ROR za pomocą bankomatu. Pamiętaj jednak, że posiadając kartę debetową płacimy zawsze tymi pieniędzmi, które już posiadamy na koncie. Karta kredytowa działa już trochę inaczej, a w zasadzie całkiem inaczej. Nie są one w żaden sposób powiązane z kontami osobistymi i rządzą one się swoimi prawami, czyli konto osobiste nie gra żadnej roli w tym jak korzystamy z karty kredytowej. Należy jednak pamiętać, że karty kredytowe posiadają również swoje minusy. Wystarczy odrobina nieuwagi, a możemy wydać więcej pieniędzy niż jesteśmy w stanie oddać. Później tworzą się niepotrzebne długi i odsetki, które mogą doprowadzić nas do wcześniej wspominanej spirali długów. Gdy wejdziemy w spiralę długów wcale nie jest tak łatwo się z tego wyplątać.

Teraźniejsze karty nie różnią się w zasadzie niczym, kiedyś uważano, że musi być podział na karty z wypukłymi literami i cyframi, teraz jest to kompletnie niepotrzebne. Uważano, że karty wypukłe są bardziej przydatne ponieważ istnieje możliwość płacenia nimi w terminalach zwanych też potocznie żelazkami. Teraz ta metoda całkiem wyszła już z użycia i płatności dokonujemy zbliżeniowo. Jest to najczęstsza i najbardziej znana metoda wykonywania płatności kartą. Wystarczy zbliżyć kartę do terminala płatniczego, a on w mgnieniu oka pobiera pieniądze z konta bankowego.

Ciężki wybór.

Jeżeli już teraz nadszedł czas na podjęcie decyzji o wyborze karty kredytowej, zdecydowanie powinieneś wiedzieć, że niektóre banki dają Ci możliwość wyboru comiesięcznej spłaty zadłużenia w określone przez bank dni w miesiącu. Dzięki temu jeżeli masz trudność ze spłaceniem pieniędzy na początku miesiąca, wybierz datę środkową lub końcową. Teraźniejsze banki dostosowują się maksymalnie do potrzeb klienta oraz możliwości jego spłat. Pamiętaj jednak, że jeśli zdecydujesz się na konkretny dzień w miesiącu, w którym będziesz dokonywać spłaty zadłużenia na karcie musisz się odpowiednio go trzymać. Nie zalegać ze spłatą długu. W innym wypadku bank naliczy Ci nieprzyjemne odsetki, które mogą spowodować poważne straty finansowe z Twojej strony. Większość banków oferuje również okres bez odsetkowy. Jest to czas, który trwa od 50-60 dni, w którym bank nie nalicza odsetek. Jednak jest to chwilowe działanie banku nie upoważniające Cię do comiesięcznego odciągania spłaty kredytu wykorzystanego na karcie. Dlatego im poważniej podejdziesz do spłaty rat i swojej sytuacji finansowej tym lepiej będzie dla Twojej historii kredytowej w wybranym przez Ciebie banku. Jeżeli nie wiesz, który dzień spłaty będzie dla ciebie optymalny, skorzystaj z kalkulatora pomoże Ci on obliczyć optymalną datę spłaty kredytu na karcie kredytowej. Opłata za kartę kredytową jest jednorazowa i może zostać ona zniesiona pod warunkiem, że wykonamy odpowiednią ilość transakcji w miesiącu.