Karencja kredytu, czyli jak wyjść z kłopotów finansowych


Karencja kredytu, czyli jak wyjść z kłopotów finansowych.

Zaciągają kredyt w banku, wychodzimy z optymistycznego założenia, że na pewno uda nam się go spłacić. Pozytywne myślenie jest bardzo ważną sprawą, jednakże czasami ono nie wystarcza. W życiu każdego człowieka bywają momenty lepsze, oraz gorsze. Często jest tak, że nieszczęścia chodzą parami i jak zaczyna się walić, to dosłownie wszystko. Co zrobić, jeśli nasza sytuacja finansowa jest coraz gorsza, a ciągle mamy na głowie kredyt do spłacenia?
Najgorszym wyjściem z takiej sytuacji, będzie czekanie na rozwój wypadków, ponieważ problemy same się nie rozwiążą. Kiedy przekłada się wszystko w nieskończoność, można jedynie sobie zaszkodzić. No to może wziąć chwilówkę, która pomoże spłacać ratę kredytu hipotecznego? W żadnym wypadku! Takie finansowe kombinowanie, zazwyczaj przynosi jeszcze większe szkody i kłopoty. W sytuacji, kiedy wszystko naokoło się wali, należy przede wszystkim zachować spokój, głęboko odetchnąć i zdecydować się na jedyne słuszne rozwiązanie, jakim jest karencja kredytu.

Zawieszenie zobowiązania, może dać spory oddech.

Czym właściwie, jest owa karencja? Jest to opóźnienie spłaty kapitałowej części raty. Oczywiście nie oznacza to, że przestajemy płacić ratę co miesiąc, ale są w niej wyłącznie odsetki lub ubezpieczenie kredytu. Takie zmniejszenie raty, bardzo korzystnie wpływa na sytuacje, w których nasze finanse są w kiepskiej formie. Pozwala to złapać oddech i wyprostować wszelkie sprawy, które da się naprawić.
Karencja dotyczy w głównej mierze kredytu hipotecznego, ale teoretycznie można go zastosować do każdego rodzaju zobowiązania, czyli kredytu gotówkowego, samochodowego, inwestycyjnego, czy nawet studenckiego.
Jest to swego rodzaju pomocna dłoń, którą banko wyciąga do kredytobiorcy. Z resztą bank nie będzie miał żadnego pożytku z klienta, który ogłosi bankructwo, dlatego znacznie lepiej dać mu zwyczajnie trochę odpocząć i poukładać wszystkie finansowe sprawy.
Często jest tak, że kwota raty, jest akurat bardzo potrzebna, bo ma się inne zobowiązania finansowe, jak powiedzmy, ubezpieczenie samochodu, czy cokolwiek innego. Kłopoty finansowe zazwyczaj zaczynają się wtedy, kiedy w jednoczesnym czasie, musimy wydać sporą ilość pieniędzy. Portfel nie jest z gumy, dlatego trzeba poszukać gdzieś oszczędności gdzie się tylko da. Karencje przyznaje bank, w którym ma się kredyt, na wniosek kredytobiorcy. To jaki jest czas, owej karencji, zależy od poszczególnych banków ale niektóre z nich oferują okres karencji, który trwa nawet do trzech lat. Warunkiem otrzymania tak długiej karencji w spłacie kredytu, jest rzetelny i sumiennie argumentowany powód, dla którego potrzebne jest przyznanie tak długiej karencji.

Konsekwencje karencji.

Wszystko w życiu ma swoje konsekwencje, karencja również. Nie są to oczywiście jakieś poważne konsekwencje, bo przecież po to właśnie zgłaszamy chęć przerwy od spłaty zobowiązania, żeby poukładać wszystkie sprawy finansowe. Jedyną konsekwencją, na przykład w przypadku kredytu hipotecznego będzie fakt, iż po karencji, okres spłaty kredytu wydłuży się, a co za tym idzie będziemy musieli spłacać więcej odsetek, niż na początku zakładaliśmy. Coś za coś, ponieważ często, gdyby nie karencja, to widmo bankructwa zaczęło by przybierać materialne formy. Dlatego też decydując się na karencję, musimy być świadomi tego, że zapłacimy większe odsetki. Jest to jednak dość mała cena za utrzymanie płynności finansowej i zachowanie domu, pod którym stoi hipoteka.

Plusy i minusy skorzystania z karencji.

Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku na przyznanie karencji, warto jest wypunktować sobie plusy i minusy takiego rozwiązania.
Do niewątpliwych plusów zaliczyć można między innymi:

– zachowanie płynności finansowej i uniknięcie sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić zobowiązania i następnym krokiem jest już postępowanie egzekucyjne.

– świadomość, że w banku także pracują ludzie, którzy nie są głusi, na prośby kredytobiorcy i rozumieją zaistniałą sytuację. Bardzo poprawia to samopoczucie w momencie, kiedy kłopoty finansowe dość mocno obciążają psychikę.

– decydując się na skorzystanie z możliwości karencji, unikniemy wpisu do rejestru dłużników, co z kolei nie przysporzy nam kolejnych finansowych problemów.

Warto podkreślić też dla równowagi minusy takiego rozwiązania.
Niewątpliwym minusami karencji są:

– wydłużenie okresu kredytowania, a co za tym idzie spory wzrost odsetek.

– zwiększenie kosztów naszego kredytu.

– częściowe zawieszenie kredytu spowoduje, że przez maksymalnie trzy lata nie będziemy spłacali naszego zobowiązania. W sumie to ten punkt, można uznać zarówno za minus, jak i za plus.

Karencja jest na pewno świetnym rozwiązaniem dla osób, które są w wyjątkowo ciężkiej sytuacji finansowej. Przecież kiedy zawieramy kredyt hipoteczny, to nie jesteśmy w stanie przewidzieć, co stanie się w naszym życiu, przez najbliższych 25 lat. Utrata pracy, choroba bliskiej osoby, wypadek, to tylko jedne z wielu losowych sytuacji, które przewracają życie do góry nogami. Decyzja o wnioskowaniu do banku o karencje, może być często jedynym sensownym rozwiązaniem na wyjście z finansowych tarapatów. Z takiego powodu karencja powstała. Ma to być swoiste koło ratunkowe, które będzie ratowało z opresji kredytobiorcę. A wiadomym jest, że jeśli bierze się kredyt na okres 25 lat, to ten czas na pewno nie będzie wyłącznie usłany różami. Warto tutaj zaznaczyć także, że okres karencji zależny jest od tego, w jakim banku mamy nasz kredyt. Każdy bank ma swój indywidualny okres karencji, dlatego zanim złożymy wniosek, to warto poszukać informacji, na jaki maksymalny czas karencji, możemy liczyć. Tak naprawdę, kiedy w grę wchodzą poważne kłopoty finansowe, to nawet jeden miesiąc bez pełnej raty kredytu, potrafi być nie lada wytchnieniem.