Czym właściwie są parabanki?


Czym właściwie są parabanki?

W dzisiejszym świecie jesteśmy zewsząd otoczeni różnymi instytucjami finansowymi. Bankowość Online szturmem zajęła miejsce tradycyjnej bankowości, opartej na częstych wizytach w banku. Teraz wszystkie operacje finansowe odbywają się w sieci, czy nam się to podoba, czy też nie. Wraz z rozwojem bankowości internetowej, zaczęło powstawać wiele instytucji finansowych, które nie są bankami, ale mają charakter prywatnych instytucji finansowych. Skąd one się wzięły w tak wielkiej liczbie, i czym tak naprawdę są parabanki?

Na wzór banku.

Słowo,,para’’ jest bardzo często spotykane w naszym dzisiejszym języku. Parabanki, organizacje paramilitarne, zjawiska paranormalne, parapsychologia. Co oznacza owy przedrostek,,para’? Z greki,, pará’’ oznacza poza, obok, niby, prawie, na wzór.
Dlatego parabanki, są stworzone na wzór prawdziwych banków, co wskazuje już sama ich nazwa. Czym różni się para bank, od zwykłego banku? Przede wszystkim różni ich podstawa prawna ich działalności. Bank musi działać zgodnie z zasadami i restrykcyjnie wyznaczonymi przepisami Prawa Bankowego. Parabank nie musi się do nich stosować.
W parabankach o wiele łatwiej jest uzyskać kredyt czy pożyczkę. Najczęściej nie sprawdzają oni swoich kredytobiorców w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowych. Dlatego też koszty i odsetki takich pożyczek, są o wiele wyższe, niż w bankach.

Łatwiej, wcale nie znaczy lepiej.

Parabanki są instytucją nastawioną na obsługę jak największej ilości klientów. Kiedy w normalnym banku formalności i wywiad, mający na celu sprawdzić naszą zdolność kredytową oraz historię kredytową, wiążą się zazwyczaj ze sporą ilością czasu, tak w parabankach czas ten skrócony jest do absolutnego minimum. Parabanki nie przywiązują wagi, do historii kredytowej ich klientów. Jeśli teoretyczny kredytobiorca przyjdzie do banku i zgłosi chęć zaciągnięcia pożyczki, a bank przejrzawszy jego historię kredytową, stwierdzi, że były spore problemy, ze spłatą poprzedniego zadłużenia, nie zostanie przyznana zgoda na udzielenie kredytu. W parabankach zdarzają się sytuacje, w których udzielane są pożyczki osobom, które w BIK mają kredyt o statusie,,windykacja’’, ,,w egzekucji’’, a i tak udzielana jest im przez parabank pożyczka.
Takie sytuacje sprawiają, że koszty pożyczki w parabanku, są bardzo wysokie. Związane jest to z bardzo niestabilną sytuacją finansową klientów tych prywatnych instytucji finansowych.
Obecnie w Polsce co chwilę powstają nowe parabanki, ponieważ popyt na łatwe i szybkie pieniądze od prywatnych instytucji finansowych, jest z roku na rok coraz większy.
Dlaczego tak jest? Ponieważ minimalna ilość formalności oraz niemalże zerowy procent odrzuconych próśb o udzielenie pożyczki, sprawiają wrażenie szybkiego zastrzyku gotówki.
Zastrzyk ten jest niewątpliwie bardzo szybki, ale potrafi być on także całkiem niebezpieczny.
Poprzez parabanki bardzo łatwo wpaść w finansowe tarapaty, które potrafią przeobrazić się w bankructwo. Parabank parabankowi nie równy, dlatego należy z wielką uwagą sprawdzać oferty i wysokość RRSO, które ogłasza dany parabank.

Nie wszystko złoto, co się świeci.

Skąd wzięła się tak ogromna popularność parabanków? Otóż instytucje te najczęściej nie wymagają żadnych zaświadczeń, typu kopii umowy o pracę, zaświadczenia od pracodawcy o wysokości pobieranego, miesięcznego wynagrodzenia, czy innych dokumentów, niezbędnych w zwykłych bankach.
Proces przyjmowania wniosku kredytowego odbywa się przez Internet, co zwiększa komfort po stronie wnioskodawcy. Nie potrzebne są nużące wizyty w biurze instytucji finansowej, bo wszystko odbywa się za pośrednictwem internetu. Wzór umowy pożyczkowej wysyłany jest na e-mail klienta, a jego weryfikacja najczęściej odbywa się w bardzo prosty sposób. Jest to najczęściej przez wykonanie przez klienta wpłaty na wskazany rachunek bankowy, z indywidualnego konta rachunku rozliczeniowego. Drugą formą weryfikacji jest odbycie krótkiej rozmowy telefonicznej, która ma charakter weryfikacyjny.
Minimalna ilość formalności, kusi wszystkich tych, których historia kredytowa jest na tyle zła, że żaden bank, nie chce przyznać im pożyczki. Pożyczki online od parabanków należą do błyskawicznych operacji finansowych. Złożenie wniosku trwa zazwyczaj kilka minut, decyzja o przyznaniu pożyczki pojawia się najczęściej po około 15-20 minutach, a środki na koncie wnioskodawcy pojawiają się nawet w przeciągu godziny.
Parabanki nie oczekują także restrykcyjnych zabezpieczeń spłaty pożyczki przy wysokich kwotach kredytu. Zabezpieczenie hipoteczne czy zastaw, nie jest tutaj wymagany, dlatego też dla wielu osób, jest to pożyczka idealna. Jeśli jest się w stanie spłacić zobowiązanie w wyznaczonym czasie i w wyznaczonej kwocie, rzeczywiście może być to kusząca propozycja, lecz jeśli ktoś bierze taką pożyczkę, bo sądzi, że cały przebieg formalności, nie jest tak skomplikowany i nużący, jak w zwykłym banku, to może się to skończyć sporymi problemami finansowymi.
Jest wielce prawdopodobne, że osoby, których wniosek kredytowy odrzucany jest niemalże w każdym normalnym banku, z łatwością uzyskają pożyczkę w parabanku.
Jednakże to wszystko nie jest takie proste i piękne jak się wydaje, ponieważ ostatnio coraz więcej prywatnych instytucji finansowych, decyduje się na przekazanie do BIK, danych o pożyczkach swoich klientów. Parabanki chcą uczestniczenia w wymianie informacji pomiędzy podmiotami finansowymi, ponieważ posiadają status im na to pozwalający.
Dlatego też warto bardzo uważnie przyglądać się parabankom i uważnie czytać wszystkie umowy, które się zawiera. Po sytuacji z Amber Gold, każdy powinien mieć zdecydowany dystans i ograniczone zaufanie, co nie oznacza oczywiście, że nie należy korzystać z usług prywatnych instytucji finansowych. Warto po prostu ze szczególną uwagą sprawdzać na jakie warunki się przystaje, żeby później nie budzić się w nocy z uczuciem ściśniętego żołądka, bo właśnie śnił się komornik, egzekwujący długi.